Uczniowie 2c Gim 11.09.2017  i 4 b SP 20.11.2017  w UKE na zajęciach z kodowania.

11 września 2017 r. 2c gimnazjalna, a 20 listopada 4b wzięły udział w zajęciach w siedzibie UKE w Warszawie - Kodowanie z UKE.

Zajęcia odbyły się już nowej siedzibie Urzędu - w sali szkoleniowo-konferencyjnej przy ulicy Karolkowej - niedaleko dotychczasowej siedziby - przy ulicy Kasprzaka 18/20. Dla młodzieży z klasy 2c, która przybyła na zajęcia z wychowawcą - Anetą Kędziorą oraz dzieci z klasy 4b, która przybyła na zajęcia z wychowawcą Iloną Łucjanek przewidziane było zadanie - przygotowane przez trenerów - sterowanie Inteligentnym miastem. 

Poziom i tematyka zadań, była dostosowana do wieku i możliwości grup.

Uczestnicy , za pomocą specjalnego oprogramowania (Snap), poznali tajniki funkcjonowania systemów odpowiedzialnych za ruch pojazdów i bezpieczeństwo w mieście. Przejęli m.in. kontrolę nad sygnalizacją świetlną i szlabanami kolejowymi. Zajęcia wymagały od grup koncentracji, współpracy oraz kreatywności. W przewie zajęć czekał na uczestników poczęstunek, aby zregenerować siły i odświeżyć umysł. A na koniec upominki z grami sprawnościowo-koordynacyjnymi (nie komputerowe) oraz materiały związane z bezpieczeństwem w sieci oraz informacjami jak dbać o prywatność w Internecie, w zakresie własnego smartfona. 
Czas spędzony na zajęciach edukacyjnych zleciał niezwykle szybko, a efekt pracy odpowiednio zaprogramowane miasto – spotkał się z ich ogromnym  entuzjazmem.

Na zajęcia do Urzędu z placu Zawiszy udaliśmy się pieszo, zatrzymując się przy miejscach Pamięci Narodowej przy ulicy Towarowej miejscu straceń z 1944 ludności cywilnej około 120 osób w dniach 5 i 6 sierpnia 1944 r. oraz zaciętych walk na odcinku ulicy Towarowej, w pobliżu byłej bocznicy i magazynów kolejowych.

Ulica Towarowa w czasie Powstania Warszawskiego stanowiła część tzw. twardego frontu. Wzdłuż jej wschodniej strony żołnierze ze Zgrupowania „Chrobry II” wystawili placówki: Wiadukt-Towarowa, Handke, Karbochemia, Borman, „Kurza Stopka” oraz najdalej na północ wysuniętą placówkę przy ulicy Towarowej - Hartwig. Pod koniec września 1944 roku placówki tej broniła kompania pod dowództwem rtm. Witolda Pileckiego „Witolda”, jednego z najodważniejszych i najwierniejszych żołnierzy Rzeczpospolitej. Powstańcy byli nieustannie ostrzeliwani przez Niemców z terenu Dworca Towarowego oraz atakowani przez piechotę nieprzyjaciela usiłującą wedrzeć się w głąb pozycji zgrupowania.

Źródło:

http://www.cik.uke.gov.pl/spotkania-22069

http://www.cik.uke.gov.pl/inteligentne-miasto-w-uke-23223

http://przewodnik.wola.waw.pl/page/

Zajęcia zorganizował nauczyciel informatyki i zajęć komputerowych 

Emanuel Jaroszewski