XIV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy wygrany przez naszego ucznia 05.06.2018

100. rocznica odzyskania niepodległości przez państwo polskie stała się przyczyną licznych konkursów. Jednym z nich był XIV ogólnopolski konkurs polonistyczny organizowany przez Stowarzyszenie Warszawskich Polonistów pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu, mogli wybrać kategorię, w której chcieli się zmierzyć. Można było wykonać album, napisać pracę literacką lub zredagować i wygłosić przemówienie na temat:

Józef Piłsudski - na czym polega fenomen popularności Marszałka?

Wydarzenia z życia Józefa Piłsudskiego, które zmieniły bieg historii.  

Dwoje uczniów naszej szkoły zostało zakwalifikowanych do ostatniego etapu, gdzie wygłosili swoje przemówienia. Zofia Sobańska (7g) podjęła temat pierwszy, a Mikołaj Misiak (7g) drugi.

Komisja Konkursu Krasomówczego bardzo wysoko oceniła naszych uczniów. Mikołaj Misiak został laureatem I miejsca i wygłosił raz jeszcze swój tekst na gali finałowej, a Zofia Sobańska otrzymała wyróżnienie.

Misiak napisał i wygłosił z pamięci poniższy tekst:

Szanowni Państwo!

Blaise Pascal powiedział: „los historii zależy od przypadku”, a ja chciałbym dopowiedzieć, że temu przypadkowi dopomógł Józef Piłsudski. Polak z krwi i kości, którego od samej młodości dręczyła myśl zwana Niepodległość, Niepodległość Polski!

Na początku, Drodzy Słuchacze, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak naprawdę był dowódca Legionów Polskich? Działaczem niepodległościowym? Żołnierzem? A może Naczelnikiem Państwa? Czy też Ministrem spraw wojskowych, Premierem RP lub Prezydentem?

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale pełnił On każdą z tych funkcji. Pewnie wszyscy  chcieliby zapytać, jak to możliwe. Biografia naszego bohatera będzie odpowiedzią.

Józef Klemens urodził na terenie obecnej Litwy w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Wychowywany był w atmosferze miłości do swojej ojczyzny. Wolność kraju jego przodków stała się czymś, o czym nigdy nie zapomniał. Wkrótce za działalność konspiracyjną, za uczestniczenie w przygotowaniu spisku na życie cara, został aresztowany i zesłany na Syberię. Po powrocie wstąpił do ruchu socjalistycznego PPS. Uczestniczył w I wojnie światowej jako dowódca I Brygady Legionów Polskich po stronie austro-węgierskiej.

To dopiero początki jego kariery zawodowej. Później następowały konkretne działania zapisane na kartach historii. Pokrótce przedstawię, jakie to były działania.

W 1917 w Rosji do władzy dochodzi bolszewicka partia, na której czele stoi Włodzimierz Lenin. Jego polityka prowadzi do rozpoczęcia działań wojennych. Gen. Piłsudski, będąc  z oddziałami we Lwowie, tłumi właśnie zbuntowanych Ukraińców. Dostaje wiadomość, że Armia Czerwona z gen. Siergiejem Kamieniewem zbliża się do granicy polskiej. Zaniepokojony postanawia natychmiast  ruszyć w kierunku Warszawy. 15 sierpnia 1920 nad Wisłę dociera wojsko bolszewickie a znad Wieprza Armia Polska. Dzięki genialnemu dowództwu Piłsudskiego znacznie silniejsze jednostki czerwonoarmistów zostały zmuszone do odwrotu i wyparte z terytorium Polski. W wyniku kontrataku wojska polskie dotarły do tzw. Bramy Smoleńskiej, będącej historyczną granicą Polski z 1772 r.  Akt pokojowy o nieagresji i oddaniu części Ukrainy został podpisany 18 marca 1921 w Rydze.

Tak oto bitwa nazwana „Cudem nad Wisłą” przeszła do historii jako jedna z najważniejszych bitew, która wstrzymała rozlew komunizmu na zachód. Nad Wisłą żołnierz polski bił się bohatersko, generałowie dowodzili z polotem i skutecznie. Uderzenie znad Wisły, było majstersztykiem dowodzenia i zmieniło nie tylko bieg historii Polski, ale i świata.

Moim zdaniem była to jedna z najbardziej chlubnych kart w życiorysie marszałka, dająca mu miejsce w panteonie najwybitniejszych mężów stanu w historii Polski.

Szanowni Zebrani, tak to już jest, że jedno wydarzenie pociąga za sobą kolejne, tak też było w tym przypadku. Znów przyszedł czas niepokojów, zamieszek, chaosu. Polak nie potrafił dogadać się z Polakiem. Józef Piłsudski nie mógł znieść ciągłych kłótni i politycznych przepychanek, które destabilizowały państwo, o które tak długo Polacy walczyli. Rozczarowany niszczeniem demokracji marszałek sam jednak podniósł na nią rękę 12 maja 1926 r., dokonując zamachu.

Piłsudski zauważa, że zarządzanie krajem idzie w złym kierunku. Zbiera grupę zaufanych mu generałów oraz żołnierzy i daje sygnał do wymarszu na Warszawę. Po krótkich, ale krwawych walkach  Rząd podaje się do dymisji, a marszałek dochodzi do władzy wbrew prawu, lecz z ponad 50% poparciem społecznym. W końcu 31 maja Piłsudski wygrywa wybory i zostaje prezydentem RP.

To zwycięstwo świadczy o niebywałym poparciu społecznym dla niego, mimo naruszenia panujących zasad demokratycznych.  Kto wie, czy dalsze targi polityczne, kolejne kryzysy rządowe, częste zmiany gabinetów i permanentna wręcz zmiana ministrów w połączeniu z trudną sytuacją międzynarodową, kryzysem gospodarczym i narastającymi konfliktami nie sprowadziłyby na Drugą Rzeczpospolitą większych niebezpieczeństw. Z pewnością było to ogromne ryzyko, ale przyniosło poprawę polityczną państwa i zmieniło bieg historii.

Sami państwo widzicie, jak wielką rolę odegrał marszałek Piłsudski w historii naszego kraju. Gdyby nie jego dokonania oraz charyzma być może nie stałbym tu dzisiaj na polskich ziemiach i nie mówił w języku ojczystym.

Jedna była – gdzie? Nad Wisłą
Druga była – gdzie? W Warszawie
Trzecia była.

A każda jak zorza szalona,
biało-czerwona,
czerwona jak puchar wina,
biała jak śnieżna lawina,

przetrwała

Polaków Rodzina!

                                             Dorota Książek

Copyright © 2017 spraszyn.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Administrator strony: Robert Wrzesiński

Na górę
Template by JoomlaShine
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Cookies. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce.
Polityka Cookies Akceptuję