Działania Samorządu Uczniowskiego na okoliczność 100. rocznicy 25.11.2018.

W związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, Samorząd Uczniowski zorganizował kilka konkursów i akcji.

  1. Konkurs wiedzy „Jeszcze Polska nie zginęła...”.

Dotyczył on znajomości faktów związanych z twórcą hymnu, tekstem. Do przygotowania konkursu włączyli się nauczyciele bibliotekarze z budynku przy ulicy Unii Europejskiej. Zachęcali uczniów do wypożyczania w bibliotece szkolnej między innymi komiksu upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości pt. "100 na 100". Każdy uczeń otrzymał informację o zakresie materiału do nauczenia. Konkurs został przeprowadzony w dwóch budynkach – dla klas 4 -6 i klas 7 – 8 oraz 3 gimnazjum. Przez 45 minut uczniowie rozwiązywali 4 stronicowy test.

Laureaci w klasach 4 – 6:
I miejsce Karolina Staszewska kl. 6E
II miejsce Maja Walczuk kl. 5A
III miejsce Kuba Ornowicz kl. 5F

w klasach 7 – 8 i 3 gimnazjum:
I miejsce Joanna Staszewska kl. 3B
II miejsce Piotr Możdżeń kl. 3E
III miejsce Krzysztof Bulik kl. 3E

  1. Konkurs na Zakładkę do książki.

Celem konkursu była promocja czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z trudną drogą Polaków do niepodległości, włączenie dzieci i młodzieży do świętowania 100-lecia niepodległości. Na zakładce mogły znaleźć się bohaterowie naszej historii lub najważniejsze wydarzenia związane z walką Polaków o niepodległość.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 4 -8 oraz 3 gimnazjum. W zależności od techniki wykonania pracy uczniowie otrzymali oceny z przedmiotów: informatyka, zajęcia komputerowe, plastyka, technika, zajęcia techniczne. 

Komisja konkursowa nagrodziła prace uczniów:

klasy 4 – 6:
I miejsce Katarzyna Błaszczuk kl. 5A
II miejsce Blanka Klukowska kl. 4H
II miejsce Julia Wojtczak kl. 6F
III miejsce Krzysztof Prywoznik kl. 4C
III miejsce Maja Wągrodzka kl. 4G

klasy 7 – 8 i 3 gimnazjum:
I miejsce Anna Białous kl. 3E
I miejsce Urszula Wychowaniec kl. 3B
II miejsce Sandra Cebula kl. 7B
III miejsce Maria Kisiel kl. 8F
III miejsce Weronika Sobień kl. 3B

  1. Wszystkie prace zostały wyeksponowane – część na wystawie na parterze w budynku przy ulicy Szkolnej, prace starszych uczniów w holu na 1 piętrze budynku przy ulicy Unii Europejskiej.

Rok 1918 – gazetka okolicznościowa.

Na tablicy Samorządu Uczniowskiego zostały przedstawione chronologicznie wydarzenia, które miały miejsce w Polsce w roku odzyskania niepodległości. Dzięki temu, uczniowie mogli usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.

  1. Gazetka okolicznościowa na 1 piętrze w budynku przy ulicy Unii Europejskiej.

Uczniowie w formie plastycznej przedstawili młodą Polskę pod postacią kobiety, która wyłania się, ubrana w biało – czerwoną flagę. Trzy zabory, które pokonuje kobieta – Polska, są przedstawione za pomocą ptaków. Gazetkę wzbogacają gabloty z wydawnictwami albumowymi dotyczącymi niepodległości. Zostały one przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy z budynku przy ulicy Unii Europejskiej. W tym miejscu zostały również wyeksponowane zakładki wykonane przez uczniów naszej szkoły.

  1. Kotyliony – kokardy narodowe.

Samorząd zwrócił się do wszystkich uczniów szkoły z prośbą o przygotowanie kotylionów i przypięcie ich podczas dnia galowego. Niektórzy uczniowie podeszli do tego bardzo poważnie i pytali czy mogą przygotować więcej kotylionów, na przykład dla nauczycieli. Jeden z nich otrzymała kobieta – symbol Polski.

  1. Muzyka polska na przerwach.

W budynku przy ul. Unii Europejskiej, w tygodniu poprzedzającym 11 listopada, można było usłyszeć polskie pieśni patriotyczne.

  1. Pomoc przy sztafecie,
  2. Przygotowanie ekspozycji na parterze budynku przy ul. Unii Europejskiej : WYSZYNSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA  .

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego dziękują uczniom za ogromne zaangażowanie, za inicjatywę, za długie godziny spędzone w szkole, po lekcjach, aby wszystko było bardzo dobrze przygotowane oraz za czas poświęcony na pracę w domu. Dziękujemy również Rodzicom, którzy rozumieją zaangażowanie społeczne swoich dzieci.

Opiekunowie SU