Szkolny Rowerowy Maraton  Pamięci 02.04.2022. 

W tym roku ponownie społeczność szkolna uczciła pamięć i poświęcenie Żołnierzy Wyklętych walczących o niepodległą Polskę.

Osiemdziesięciu uczniów i czterech nauczycieli wzięło udział 

w inicjatywie pod nazwą: Szkolny Rowerowy Maraton  Pamięci, który odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Raszynie w sobotę 2 kwietnia w godzinach 9.00 – 15.30.

            Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oficjalnie obchodzony jest od 2011 roku na mocy ustawy. Jego celem jest przywrócenie pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po  wejściu Armii Czerwonej do okupowanej przez Niemców Polski nie złożyli broni, nie godząc się na nowy, komunistyczny dyktat.

            Celem odbywającego się po raz drugi wydarzenia było:

 - oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP – tzw. Żołnierzom Wyklętym,

-  poszerzenie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Niezłomnych wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Raszynie,

- promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja  aktywnej jazdy na rowerze, również na rowerze stacjonarnym,

-  integracja społeczności uczniów i nauczycieli w dążeniu do realizacji wspólnego celu i promowanie sobotniej aktywności ruchowej.

            W  maratonie wystartowało sześć drużyn, z których każda składała się z 13  zawodników: dziewcząt i chłopców - uczniów klas 5, 6, 7 i 8. Ich zadaniem było podjęcie trzykrotnej dziesięciominutowej aktywności jazdy na rowerze stacjonarnym i przejechanie jak największej liczby kilometrów.

Spośród sześciu ekip najlepiej spisała się drużyna czwarta, której przewodziła Pani Agnieszka Zgiep osiągając wynik 310 przejechanych kilometrów.  W skład  drużyny wchodziły następujące osoby z klasy 7D:

 Ola Chrzanowska, Wiktoria Kudlak, Zuzanna Szpiega, Wiktoria Książek, Aleksandra Guba, Marcin Misiak, Marcel Wojcieski, Karol Zaborny, Kamil Drapała, Izabela Di Soma z kl.8G oraz Szymon Kuzawiński i Fabian Styczyński z klasy 6D.

Łącznie wszystkie drużyny pokonały dystans 1579 km.

            Dziękujemy za udział i  ogromne zaangażowanie wszystkim startującym uczniom, wolontariuszom i nauczycielom -  Pani Olimpi Bartosik – Wiśniewskiej, Pani Agnieszce Zgiep oraz Panu Mariuszowi Jabłońskiemu bez których II Maraton Pamięci nie mógłby się odbyć.

                                                                                           

                                                                                                         Robert Gański -  pomysłodawca projektu