Wystawa „Moje Pasje”  06.06.2022.

W dniu 6 czerwca 2022 r. (poniedziałek), w Centrum Kultury Raszyn, które udostępniło przestrzeń Galerii Q, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Moje Pasje. Dokonał go dyrektor naszej szkoły, pan Andrzej Niedbała  w towarzystwie Małgorzaty Książek – pedagoga specjalnego, pomysłodawcy i koordynatora wystawy.

W wernisażu wystawy udział wzięli  jej bohaterowie: uczniowie naszej szkoły, z klas I-VIII, którzy wypożyczyli swoje prace / zdjęcia prezentujące ich różnorakie pasje oraz osoby im  towarzyszące.  Pomimo, że wernisaż miał miejsce o godz. 18:00 obecnych było również kilkoro nauczycieli i specjalistów z naszej szkoły oraz panie dyrektor: Mariola Kaczorowska i Małgorzata Wrzesińska.

Inspiracją do zorganizowania wystawy byli w dużej mierze ... sami uczniowie, których zamiłowania  i talenty budziły podziw, a często pozostawały wiadome jedynie bardzo wąskiemu gronu osób;  robienie aut z papieru - z kołami i otwieranym bagażnikiem, układanie konstrukcji z klocków lego,  robienie orgiami, malowanie obrazów, szkicowanie, rysunek, gra w  teatrze,  gra na instrumencie,  wędkowanie,  zaangażowanie w sporty:  piłkę nożną, koszykówkę, pływanie, boks, jazdę na rowerze, ewolucje na hulajnodze, fenomenalna znajomość zespołów piłkarskich, uprawianie akrobatyki, tańca, gimnastyki, w tym z szarfami, szydełkowanie, robienie na drutach, zamiłowanie do układanek logicznych, tworzenie konstrukcji z tektury i wiele innych, z których część można oglądać na wystawie Moje Pasje.  

W wystawie wzięło udział 58 uczniów.  Wypożyczonych prac / zdjęć jest  jednak więcej, ponieważ  można było przedstawić jedną, dwie lub trzy swoje pasje. Niektóre osoby, które od dawna są pasjonatami  w jakiejś dziedzinie,  zostały poproszone o udostępnienie większej liczby swoich prac, aby pokazać różnorodność w ramach tego co robią.

Przyjęta została formuła wystawy, a nie konkursu, co eliminowało konkurencję i stworzyło przestrzeń dla każdego, kto miał ochotę przedstawić swoją pasję, czy pasje; bo warto dzielić się swoją pasją.  Wystawa ma charakter integracyjny;  biorą w niej udział uczniowie  klas młodszych i starszych, różnych narodowości,  uczniowie korzystający z  pomocy psychologiczno-pedagogicznej i nie korzystający z niej.

Po oglądaniu różnorodnych dzieł -  wytworów stworzonych przez naszych uczniów oraz zdjęć, obrazujących daną osobą zaangażowaną w swoją pasję oraz po słodkim poczęstunku, przyszedł czas na wywiady z pasjonatami;  dzięki nim lepiej poznaliśmy tajniki  „pasjonujących pasji” smile kilku uczestników wystawy. Było inspirująco.

Nie sposób nie wspomnieć o ogromnej pomocy ze strony pracowników CKR, którzy służyli swoim doświadczeniem  i kompetencją w opracowaniu i realizacji koncepcji  zagospodarowania przestrzeni oraz udostępnianiu  prac/zdjęć.  

Na koniec... Pewne jest, że wystawa nie zaistniałaby, gdyby wśród uczniów naszej szkoły nie było dzieci, które swój wolny czas przeznaczają na rozwijanie swoich zainteresowań, często ciężko pracując po lekcjach – uczestnicząc w zajęciach czy treningach, doskonalących ich kompetencje. Ogromnie istotne jest w tym wsparcie ze strony rodziców, ich zaangażowanie, a także przykład.

Wystawa  Moje Pasje potrwa do 18 lipca 2022 r. Jest dostępna od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 19:00. Wejście jest bezpłatne. Nie ma konieczności  wcześniejszego zapowiadania się.  Do obejrzenia wystawy zaproszeni są WSZYSCY. wink W soboty i niedziele Galeria Q jest zamknięta.