Certyfikat „Szkoła z Klasą” – GRA 11.09.2022.

W roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła zdobyła certyfikat „Szkoła z Klasą 2021-2022”. Stało się to dzięki staraniom klas 2c i 2g (obecnie już trzecich), ich wychowawców- p. Anny Kostery, Sylwii Ścibisz oraz zastępcy dyrektora w klasach 1-3, p. Małgorzaty Wrzesińskiej. Cały rok szkolny klasy ze wsparciem swoich nauczycieli podejmowały i realizowały wyzwania projektowe przy użyciu nowych, nie zawsze oczywistych w edukacji metod.

Wyzwania wymagały od uczniów  kreatywności, systematyczności i współpracy. Niekiedy nie tylko w środowisku klasowym, szkolnym, ale również międzyszkolnym a nawet międzynarodowym.

Jednym z wielu efektów podejmowanych działań jest gra, która zaprojektowała klasa (wtedy) 2c. Powstała ona w ramach realizacji wyzwania metodą Design Thinking dla dzieci z sierocińca w Ayos, w Kamerunie. W tym celu uczniowie spotkali się za pomocą platformy Teams z siostrą Amadeuszą i jej podopiecznymi. Zebrali informacje na temat osieroconych dziewczynek, ich zainteresowań i potrzeb. Na tej podstawie wymyślili i zaprojektowali grę integracyjno- edukacyjną „Podróż dookoła świata” Następnie ponownie skontaktowali się z podopiecznymi siostry Amadeuszy, żeby dowiedzieć się, co sądzą o pomyśle. Po konsultacji uwzględnili sugestie w projekcie. Pozostała kwestia przetłumaczenia gry na język francuski, ponieważ dziewczynki z Ayos nie znają polskiego. Z pomocą przyszła klasa 1Z z XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie i pani profesor Andréa Rando Martin. Następnie pani Ania opracowała grę graficznie w czasie wakacji, a potem wyprodukowała ją nieodpłatnie  firma BGGA sp. z o.o. Dzięki uprzejmości sponsora grę wyprodukowano w dwóch egzemplarzach- wersji francuskiej dla dzieci z sierocińca w Kamerunie i polskiej - dla klasy obecnie już 3 c.  Wsparcia udzielili również uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w zbiórce kredek i plasteliny potrzebnych do gry (zostały one dołączone do zestawu dla dzieci z Afryki).  Uczniowie zaprosili do testowania pana dyrektora Andrzeja Niedbała oraz panią wicedyrektor Małgorzatę Wrzesińską. Pan dyrektor obiecał, że gra niebawem zostanie wysłana do Ayos. Mamy nadzieję, że otrzymamy relację fotograficzną od siostry Amadeuszy, gdy dziewczynki już ją otrzymają.
Klasa 3c dziękuje wszystkim, którzy pomogli w realizacji tego projektu. To nasz wspólny sukces.

Anna Kostera