Szlakiem bohaterów "Kamieni na Szaniec" 20.10.2017.

20 października 2017 r. klasy 3a i 3c gimnazjum wraz z opiekunami p. Anną Zawalską, p. Renatą Boguszewską oraz p. Adamem Szałasem udały się na wycieczkę, aby przemierzyć stolicę śladami bohaterów lektury Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”.

Najważniejszym celem naszej wyprawy było przybliżenie i utrwalenie wydarzeń związanych z II wojna światową, w czasie której Zośka, Rudy i Alek podjęli walkę konspiracyjną z niemieckim okupantem.

Pierwszym punktem wycieczki było Mauzoleum Walki i Męczeństwa, czyli dawne gestapowskie więzienie w Alei Szucha, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Po wejściu wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji o tym miejscu, a następnie obejrzeliśmy pomieszczenia, w których przesłuchiwano i przetrzymywano więźniów. Dokoła słychać było nagrane odgłosy bicia, tortur, krzyków, co wzmacniało nasze odczucia i oddawało ponury klimat tego miejsca.  Następnie przeszliśmy do Liceum im. Stefana Batorego, w którym uczyli się bohaterowie tej książki. Po szkole oprowadzał nas jeden z uczniów, przedstawiając nam jej historię od okresu powstania do czasów współczesnych. Zobaczyliśmy tablicę pamiątkową z nazwiskami „Batoraków”, którzy zginęli podczas okupacji. Dowiedzieliśmy się wielu informacji o urzędujących dyrektorach, założycielach tej placówki, wspaniałej kadrze pedagogicznej i sławnych absolwentach. Odwiedziliśmy również szkolne muzeum, w którym obejrzeliśmy prezentację przebiegu Akcji pod Arsenałem oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia szkolnego Alka, Rudego i Zośki. Z Liceum Batorego udaliśmy się do miejsca w którym rozgrywała się Akcja pod Arsenałem, podczas której odbito Rudego z rąk Niemców. Następnie skierowaliśmy się w stronę Pawiaka. W więzieniu obejrzeliśmy makietę budynku oraz wysłuchaliśmy historii tego miejsca, aż do jego wysadzenia w 1944 roku. Wyjątkowe wrażenie wywarły na nas grypsy więźniów, (czyli krótkie liściki, wiadomości przekazywane rodzinom), odczytywane zwiedzającym, jako nagrania archiwalne, w całkowitej ciszy i ciemności.

Ostatnim punktem programu był Cmentarz Powązki Wojskowe. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Zośka, Alek i Rudy, ale też ich koledzy, a także autor książki Aleksander Kamiński. Był to dla nas czas wielkiej zadumy i oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy narażając własne życie, walczyli o wolność naszej ojczyzny.