Szlakiem bohaterów 17.09.2021.

W dniu 17 września br. cztery klasy ósme udały się do Warszawy na wycieczkę szlakiem bohaterów znanej powieści pt. "Kamienie na Szaniec".

Zgłębiając losy znanej trójki przyjaciół, poznaliśmy miejsca kluczowe w ich historii. Zaczynając od odwiedzenia Liceum im. Batorego, do którego w szkolnych latach uczęszczali Rudy, Zośka i Alek, doszliśmy na cmentarz na Powązkach, gdzie zostali pochowani i upamiętnieni.

Czas refleksji ogarnął nas, gdy przemierzając korytarze, oglądaliśmy kolejne cele więzienne na Pawiaku, a gorzkie, ponure wspomnienia niedbale w nich pozostawione docierały do nas ze wszystkich zakamarków. Wstrząsające historie niewinnych polskich więźniów, przeżywających nieopisane katorgi za więziennymi murami, przeszyły nas do szpiku kości. To właśnie tam, miał być docelowo przewieziony Rudy z siedziby Gestapo na Szucha, po wcześniejszych niemiłosiernie długich przesłuchaniach i nieludzkich torturach zadanych przez Niemców. Dokładnie tamtego dnia, doszło do odbicia Rudego z rąk wrogów. Jego drodzy przyjaciele - Zośka i Alek, wraz z grupą harcerzy z Szarych Szeregów, pomyślnie przeprowadzili akcję, ratując kolegę od dalszych katuszy.
Niestety historia trójki bohaterów nie kończy się szczęśliwie - niedługo po udanej akcji pod Arsenałem w wyniku obrażeń umierają także Alek i Rudy. W krótkim czasie ginie także Zośka, zostawiając bliskich, Polskę i swych rodaków. Lecz pamięć o nich nigdy nie zaniknie. Nasi kochani rodacy, wielcy bohaterowie - Alek, Rudy i Zośka dali nam nadzieję na lepsze jutro. Dzięki nim i wielu innym do nich podobnych, możemy cieszyć się wolnością i naszą ojczyzną - kochaną Polską.

Wycieczka pobudziła nas do wielu refleksji. Dzięki niej poznaliśmy bliżej tych, którym zawdzięczamy przecież tak wiele. Gdyby nie oni i inni do nich podobni, kto wie, czy udałoby się wydostać spod władzy okupanta? Pamięć o tych, którzy dali nam wolność, rozgorzała w nas na nowo. Duch patriotyzmu obudził się w nas, jak niegdyś w młodych duszach Rudego, Alka i Zośki.
Dzisiaj możemy śmiało zawołać: Cześć i chwała Bohaterom!

Tego typu wyjścia są świetną formą edukacji. Warto było przejść śladami tych, dla których wolność, przyjaźń, honor, oddanie były największą wartością.

(K.K. 8b)