Projekt edukacyjny na miarę Stefana Wyszyńskiego 14.10.2021.

Tegoroczne święto Komisji Edukacji Narodowej było szczególne ze względu na dodatkową uroczystość, jaką było wmurowanie pamiątkowej tablicy poświęconej patronowi byłego gimnazjum Stefanowi Wyszyńskiemu.

Ukoronowaniem całego przedsięwzięcia była, w dniu 14.10.21r. Msza Św., którą sprawował biskup R. Markowski w intencji społeczności szkolnej. Uroczystość została wzbogacona występem artystycznym. Na scenie obok siebie stanęli uczniowie i nauczyciele, prezentując wybrane dokonania i myśli wielkiego Polaka. Była to ciekawa lekcja historii i  nauka patriotyzmu w myśl hasła  nic tak nie uczy jak dobry przykład.                                           

Program artystyczny okazał się ciekawym przedsięwzięciem. S. Wyszyński jeszcze raz przemówił do zgromadzonym. Przypomniał nam o znaczeniu wolności jaką każdy  naród powinien pielęgnować i się jej nieustannie domagać. Autor tego traktatu stwierdził, że wolność, która gwarantuje wolność słowa swoim obywatelom czyli daje możliwość wyrażania własnych sądów, opinii, nigdy nie uczyni naród niczyimi niewolnikami. Znamienne okazały się refleksje na temat ważnej roli nauczyciela w życiu narodu. Tak mówił do nauczycieli „ W pracy nauczyciela-wychowawcy jest jakaś wielka męka. Jakieś cierpienie i trud ogromny Chociaż z wyczerpania może ukończyć się wasze życie, jednak wy się nie kończycie. Pozostaniecie w tych, których wychowaliście. W nich nadal żyć będziecie treścią swej duszy, całą swoją wiedzą, doświadczeniem i mądrością.”                                

Na pewno te słowa motywują pedagogów do podejmowania każdego dnia wyzwania i mierzenia się z trudami. A ponieważ wypowiedział je nauczyciel narodu, tym bardziej brzmią wiarygodnie.

To tylko niektóre zapisane myśli księdza, redaktora, kapelana, żołnierza, biskupa i prymasa. Warto dbać o spuściznę tego niezłomnego kapłana. I my, nauczyciele, to wezwanie podejmujemy, dla dobra człowieka, pokolenia, narodu i świata.

 Dorota Książek